Shut up and Play the hits!

Beer of the week…

“SHUT UP AND PLAY THE HITS”

IMG_20180126_210636_Hagrid-1.jpgPivovar: Beavertown v spolupráci s Verdant Brewing company
Štýl: Double IPA
Grády: 8.8%

Kde som oň zakopla?
Hneď za rohom od Baru Rua, kde pracujem, sa nachádza maličký ‘všehochuť’ obchod. Patrí medzi moje najobľúbenejšie, vo výbere “craftového” piva. Keď sa na scéne objaví nejaké to nové, viem, že ho tam určite nájdem. Chodím tam tak často, že minule mi chlapci k plechovkám pribalili aj vtipnú nákupnú tašku, ktorá je štýlovou súčasťou mojich (ne)štýlových outfitov takmer každý deň. Týmto pozdravujem posádku zo Stephen´s Green News a ďakujem za ich trpezlivosť a rady!

IMG_20171117_195051.jpg

Londýnsky Pivovar Beavertown sa stal mojou srdcovkou už vtedy, keď som sa po prvýkrát stretla s ich tvorbou. Písal sa Október roku 2016 a mne sa do rúk dostala limitovaná edícia BLOODY NOTORIUS, taktiež dvojitá ÍPA, s lahodnou príchuťou pomaranča a grádami 9.1%. Najnebezpečnejšia kombinácia týchto šialených vysokých čísel, a tak lahodnej chuti! Je pravdou, že tieto silnejšie pivečká majú tendenciu byť aj chuťovo sladšie, čo pivní kajnšmetke nemajú veľmi v láske, ale ja mám väčšinu týchto sladších pív naozaj rada. Vykúpili sme takmer všetky zásoby obchodov, ktoré túto špecialitku predávali, a BLOODY NOTORIUS sa stal taktiež citovou nostalgickou pamiatkou na časy, kedy sme týmto nápojom nadšene oslávili a zapečatili sťahovanie sa do nového príbytku s mojím írskym “bratom od inej mamy” Conorom. Hej, stále si stojím za tým, že je to ideálna raňajková voľba.

Ale naspäť k tohtotýždňovému pivu. O pivovare Verdant som doposiaľ nepočula, ale tu sa len jasne ukazuje, že angličania vedia ako vyrobiť poctivé pivo. (tvárme sa, že som ich nepochválila, lebo Íri budú žiarliť…alebo ma rovno vyhostia do UK).

Prvé dojmy…

Farba
Oldskúlové tradície výroby piva preháňajú tento mok cez proces filtrácie niekoľkokrát, aby sa docielila jasná zlatistá farba, a aby tá farba bola priesvitná. Dnes už dávno nie je pravidlom, že cez pivo musíš vidieť, ba dokonca naopak – veľmi populárnym štýlom sú takzvané “cloudy” pivá, ktoré majú túto farbu sýtejšiu, hustejšiu, trochu zakalitú. Takýmto pivom je aj táto double IPA. V pohári vyzerá takmer ako pomarančový džús.

Vôňa
Tropické ovocie a na pozadí sladkastá aróma karamelu. Explózia zmesi manga, ananásu, marakuje…Predstav si že ležíš na pláži – toto pivečko dodá nádhernú čerešničku na torte tvojej exotickej dovolenky. A v pohári vyzerá ako pomarančový džús, tak nemusíš mať výčitky svedomia že je ešte len 10 hodín ráno, a ty si veselo sŕkaš takmer 9 percentný zlatý poklad.

Chuť
Ak nie pomaranč, tak príchut definitívne prináša dávku tropickosti – predovšetkým mango. Stále však hovoríme o pive, tak sa nenechajme zmiasť. Na prvý dúšok sladkasté pivo, čo je samozrejmosťou pre tento štýl, ale na pozadí nám tancuje horkastá príchuť chmeľu. Tieto dva aspekty sú však veľmi vyvážené, a ani jeden z nich sa nepretláča do popredia a nepôsobí ako rušivý element. Dojazd horký, však to pri všetkých India Pale Ale aj predsa očakávame.

Ďalšie hlty nechutia až tak sladko (aspoň pre mňa nie) a toto pivko sa teda vďačne zaradzuje medzi tie pivné zážitky, ktoré si iste zapamätám. Veď aj budem musieť – v chladničke na mňa čakajú ďalšie tri, keďže táto limitovaná edícia sa na pultoch pravdeopodobne neobjaví znova!

Takže…Shut up and play the hits! Ja si idem pustiť tie svoje…

P.S.: Fotka vznikla v susednom bare Sheehans, zbožňujem to pozadie!

Sláinte – Cheers – Nazdravie!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s