Memoáre Baru Rua.

Ahoj neznámy pocestný, ako sa máš?

Hej, počasie je pod psa. Snežná búrka „Emma“ (vcelku neškodné a milé meno pre takú galibu) nabúrala všetky plány…celá krajina je odpojená od civilizácie! Výstražný stupeň číslo tri, trošku snehu, Írsko je zavreté. My sme však hrdinovia, a našim jediným prekliatím je fakt, že do Baru Rua môžeme dôjsť napešo – nech sa deje, čo sa deje.

Bar Rua1Čo si dáš, neznámy pocestný? Pivo, jasnačka. Mám tu celkom štedrú ponuku. Odporúčam však začať zľahka naším pravým írskym ležiakom – CARRIG LAGER je tou správnou voľbou. Veľmi ľahko stráviteľné pivko, na zahnanie smädu (vidím ti to na očiach). Alebo začneme trošku viac chmeľovito a dodáme pivku trošku viac arómy a chuti? PilsnerNech sa páči, ďalší z rodu ležiakov CARRIG PILSNER splní tvoje očakávania, pretože použitím českého chmeľu ti toto pivko ulahodí viac. A budeš sa cítiť viac doma. Uviazol si u nás? Alebo je to len nepodarený výlet? Garantujem Ti, neznámy pocestný, že u nás, v Bare Rua sa doma budeš cítiť tak či tak. 

Pohodlne sa usaď, neznámy pocestný, pretože teraz Ti porozprávam príbeh o tomto mieste.

Písal sa rok 2016. Pondelok, ako každý iný. Posledné kozmetické úpravy, a náš Bar Rua je pripravený na to, aby otvoril svoje brány pre verejnosť. Ešte dnes si živo pamätám na to, kedy ma manažér Peter učil, ako správne načapovať dokonalú „pintu“. Všetci vždy ospevujú aká nezabudnuteľná a úžasná je vôňa nového auta. Vôňa nového baru je taktiež obrovským zážitkom, keď sa všetko leskne a všetko je dokonalé.

BarRua_AD-1-6
@Ana Dorado

Bar Rua v tých časoch tvoril tím pozostávajúci z červenovláskov a červenovlások. (Rua v preklade z tradičnej írčiny znamená červený, s odkazom na živé objekty, najčastejšie však v spojitosti s vlasmi – keďže Írsko je kolískou väčšiny majiteľov tejto „zrzavej koruny krásy“).  Majitelia baru sformulovali veľmi vtipný inzerát, že zháňajú červenovlasý tím do nového baru. A tak sa aj stalo, nečakane. Čiernou ovcou tímu však ostával manažment. Však sa musia odlíšiť nejako! (Aspoň teda vlasmi) Nebudem sa tajiť tým, že tento humorný inzerát bol pravdepodobne jediným dôvodom, prečo som sa o túto prácu uchádzala. Nulové skúsenosti, chabá angličtina. Ale rozosmiali ma, títo vtipálkovia!

Vidím, neznámy pocestný, že Pilsner ti skĺzol dole hrdlom bleskurýchle, alebo možno len ja veľa kvákam. Daj si ďalšie, toto bude na dlhšie. Niečo iné?

BarRua_AD-4
@Ana Dorado

Samozrejme, mám tu 13 výčapov v tomto bare, 4 pivká hore, ale tie sú len takou tou povinnou jazdou, avšak vedľa v bare mám ďalších 12. Myslím že nájdeme to, po čom tvoje bruško túži. Poďme zarúbať trošku vyššie, čo sa chuti týka. Začnime pomaly.IMG-20180111-WA0005.jpg PoachersČo povieš na Pale Ale? Mám tu čerstvú várku nášho domáceho POACHERS PALE ALE. A pochválim sa, že 1500 litrov tohto pokladu vzniklo za mojej pomoci! Čiže je varené s extra láskou (v pivovare bola taká zima, že som všetky varné pivné kotly objímala, reku nech sa zahrejem). Osviežujúce, percentuálne slabšie (4.5%), takže zvládneš ochutnávku aj tých ďalších. Stredne horké, vďaka karamelovému sladu tancuje na pozadí sladkastá chuť, avšak s dominantným postavením kombinácie veľmi populárnych chmeľov Cascade a Chinook. Ochutnaj. Chutí? Nech sa páči, dokonalá pinta pre teba, presne ako ma učili! Kde som to prestala…?

Z nulových skúseností sa každým dňom pridáva nová a nová skúsenosť. Bar Rua štartuje servírovanie jedla, taká všehochuť írskej kuchyne. Ako od mamičky, len na onakvejšom tanieri. Každý deň je to pre mňa studená sprcha, pretože množstvo vecí, o ktorých neviem ani mäkké F, je neúrekom, a každým dňom sa to nabaľuje ako taká snehová guľa.IMG_2552 (Nehovoriac o tom, že s prízvukom miestnych mám obrovský problém!) Našťastie mám okolo seba veľmi trpezlivých ľudí, ktorí mi pomáhajú každý deň. Moja vzácna írska rodina. Bar Rua si v týchto počiatočných dňoch získava svojich stálych zákazníkov (po našom štamgastov), a ja ich všetkých týmto pozdravujem. Bez vás by Bar Rua nebol Barom Rua.

RowersĎalší Poachers? Wau, naozaj Ti musí chutiť! Avšak keď sme už takto spomenuli červené vlasy, skús tradičný írsky štýl piva – Irish Red Ale. Mám tu pre teba ROWERS RED ALE, opäť vo vodách alkoholicky ľahších pív, tak Ťa ešte chvíľu nechám v tej ľahšej línii našej ponuky (4,3%). Chuť je tvorená prevažne kombináciou sladov, ktoré v pivovare použili. Taktiež použili veľmi neutrálne kvasinky, aby práve vynikla táto sladová chuť pivečka. Aby sme sa však nestali príliš sladkým pivom, vyvážime to anglickým chmeľom, ktorý prináša toto pivko na tú správnu hladinu. Nazdravie!

IMG_20180110_152636_Anne.jpgBar Rua je druhorodeným bábätkom pivovaru Carrig Brewing Company. To prvorodené sa nachádza čoby kameňom dohodil od pivovaru – v mestečku Carrick on Shannon (okej úprimne – tým kameňom by si hádzal hneď niekoľkokrát). The Barrelstore. Pivovar sa nachádza uprostred rozprávkovej ničoty v oblasti Drumshanbo – kde sa hneď vo vedľajších dverách vyrába populárny írsky gin a množstvo ďalších alkoholov (majú tam poriadne veselo). Minulý rok majitelia otvorili bar taktiež v meste Tullamore (Tanyard Lane), ktoré je celosvetovo známe výrobou whiskey, a krátko na to sa im podarilo otvoriť ďalší bar v Athlone (The Junction). Toto Carrig impérium sa rozrastá, a ja sa neviem dočkať, kde bude nasledujúca zastávka. Možno o pár rokov aj na Slovensku?

Ešte sa stále držíš statočne, priateľu! Vidím prázdny krígeľ, neznámy pocestný, čo je dobré znamenie. Alebo si možno len príliš smädný. Kam sa posunieme teraz? Grand Soft DayPripravený na poriadnu India Pale Ale, ktorá ťa položí z barovej stoličky svojou úžasnou chuťou? Tak sa priprav na poriadny maratón, pretože Francesco, hlavný pivovarník, je expert na poli IPA, a ja ich mám v ponuke hneď niekoľko! Začneme takzvanou „session IPA“, nech ťa ešte zatiaľ nemusím vyhnať von do tej zimy. GRAND SOFT DAY je pravdepodobne najstaršou, najtradičnejšou a najobľúbenejšou IPA vyrobenou Carrig Brewing Company. Kombinácia austrálskych a amerických chmeľov vytvára nádhernú synchronizáciu chutí bylinkových a taktiež ovocných, a ver mi, tento zlatý zázrak môžeš piť celý večer, a stále sa udržíš na nohách! Čo ty na to? Môže byť? Sláinte!

BarRua_AD-55
@Ana Dorado

S popularitou narastá aj núdza uspokojiť väčší počet zákazníkov, a preto sa spoločnosti podarilo v roku 2017 odkúpiť budovu susediacu s Barom Rua. Bola to práca naozaj náročná a namáhavá, ale nakoniec sa nám to podarilo premeniť na nádherný priestor, ktorý má obrovský potenciál. Takže momentálne máme na hornom poschodí nádhernú reštauráciu, a dole sa nachádza bar v podobnom ladení, kde sme mali možnosť rozšíriť našu ponuku výčapného repertoáru! Máš náladu na rybku?

BarRua_AD-7
@Ana Dorado

Si na správnom mieste! Máš chuť na šťavnatý burger? Poď, poď! Okej, si vegetarián (alebo vegán) – máme pre teba „něco k hryzku“! Máš chuť na klobásu, či kuracie krídelká? Vitaj u nás! Či už chceš byť super štýlový, alebo si posedieť na bare, máme pre teba miesto!

 

Hej, táto “schôdzková IPA” sa u teba neohriala dlho! Teraz nastal čas na grády a show. STARWOLF je to, čo na Teba žmurká, je to pravá IPA, najnovšia z rodu StarwolfCarrigovcov. Máme tu exotické kombo chmeľu z Tasmánie a najnovšieho druhu chmeľu zo Slovinska. To nám na jednej strane vytvára ovocnú a taktiež borovicovú príchuť, na druhej strane ananásovú a bylinkovú príchuť novej generácie slovinských chmeľov. S rukou na srdci musím uznať, že táto IPA je moja Carrig najobľúbenejšia (lebo mi chýba tradičná slovenská chuť borovičky?). Nádherné pivko. Viac chmeľu, viac horkosti, viac percentáže (5,5%)… Pinta? Samozrejme, nech sa páči.

IMG-20180106-WA0001_Hagrid.jpgBar Rua sa na čas stal aj domovom pre pivný klub, ktorý hosťoval zopár úspešných írskych malopivovarov. Stala sa z toho moja srdcovka, a aj práve preto vznikol tento môj pivný blog. Aby som zachovala rod a tradíciu. Každý mesiac sme sa so svojimi skalopevnými fanúšikmi stretli v rodinnom kruhu, podebatovali si so skúsenými pivovarníkmi, a užili si nielen dobré pivko, ale aj nejaké to pohostenie. Bol to príjemný zážitok, zároveň aj priestor, kde sme mohli predstaviť experimenty, a získať odozvu od publika, na ktorom nám veľmi záleží. Dúfam, že tieto pivné kluby sa čoskoro opäť vrátia na scénu!

Guinness? Naozaj? Počkaj, neznámy pocestný, počkaj ešte chvíľočku… CoalfacePredtým, než okúsiš stout, ochutnaj prosím túto čiernu IPA. Je to veľmi prirodzený prechod od pivečiek, ktoré si už okúsil, k pivkám, ktoré majú ťažší dojazd. COALFACE Black IPA je exhibicionistom v rade Carrig Brewing Company. Farbou síce pripomína stout, ale chuťou tento podnet odľahčuje. Nemáš rád kávu? Ani ja! Zavri oči a mysli na čokoládu. Pretože Francesco vybral takéto kombinácie chmeľov, ktoré budú harmonicky súhlasiť s Tvojimi chuťovými pohárikmi! A neboj sa, stále nerúbeme percentuálne vysoko, 5,2% Ťa isto neodpáli na Mars. Daj si Coalface. No ták, daj si. To dáš…

Rua Night High (78) (1)
@Giangi Fiori

Carrig Brewing Company má v rukáve množstvo ďalších zaujímavých a ešte zaujímavejších pivečiek. Za posledné dva roky sme boli obdarovaní niekoľkými špeciálnymi várkami, ktoré sa možno (a možno nie) ešte vrátia na scénu. S entuziazmom však vyrábame nové a nové pivká, ktoré ulahodia nášmu publiku. Carrig Brewing Company predstaví svoje najlepšie počiny na blížiacom sa Alltech Craft Brew and Food Festivale, tak ak si v Dubline, príď omrknúť. A ak nie, tak ti aspoň pošlem fotky. Tá atmoška stojí za to! A okrem toho okúsiš približne 400 chutí, od piva, cez cider, až k ostatným alkoholickým koktejlom, zažiješ naživo pravú  atmošku počas rugby zápasov, a spoločne oslávime výrobu toho, čo má každý rád – víťažstvo a dobré pivo!IMG_20171124_115456_Anne

Ok, neznámy pocestný… toto je moja posledná zastávka. Skús tento IRON MOUINTAIN STOUT s krémovou dlhotrvácnou penou… Fajn, trošku si naň počkáš, ale čaro spočíva taktiež v dvojnásobnom čapovacom procese, ktorého výsledok je nezabudnuteľný. Vitaj v Írsku, neznámy pocestný!

Človek si počas svojho mládí určuje pravidlá a priority. Tie moje nejak krachli, tak sa už ani nesnažím vytvárať si nové, pretože:

  1. Vždy som sa zaprisahávala, že do seba nevpichnem žiaden piercing. Aj tak mám panický strach z ihiel a krvi, a aj dnes, v mojom veku, vždy keď musím ísť k lekárke na odber krvi, plačem jak taký štvorročný usoplenko! (A očakávam lízatko za tie ukrutné muky)
  2. Vždy som sa zaprisahávala, že svoje telo nezdehonestujem žiadnou tetúvačkou (taká zo žuvačky je v pohode). Pretože naspäť k bodu číslo jeden.
  3. Nikdy nebudem randiť s chlapom starším, ako ja.
  4. Nikdy nebudem pracovať v bare.
BarRua_ADN31
@Ana Dorado

A – wualá… Pravidlá sú na to, aby sa porušovali. Cítim sa ako správny rebel. A túto rebéliu si užívam každý deň.

Bar Rua je môj druhý domov. Po tom slovenskom. Pred tým írskym. Naozaj. Ocitla som sa tam náhodou, a náhodou sa tam vyskytujem už druhý rok. Každý deň je odlišný a každý deň ma naserie niečo nové. Haha.

A dnes, 07/03/2018, sa v histórii opakuje dôležitý dátum. Dnes oslavujeme naše druhé narodeniny. Všetko najlepšie, BAR RUA!

A tebe nazdravie, neznámy pocestný. Snáď sa opäť uvidíme.

Bar Rua

Carrig Brewing Company

Sláinte – Cheers – Nazdravie!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s