Sám doma a stratený v Írsku.

Môj mladší brat je povestný tým, že sa stratí aj na rovnej ceste. Napríklad vo Švédsku, roku pána. Ovečka zblúdila, a i zopár švédskych koruniek na zemi našla. Ako naše staré mamy, aj mladé mamky vravievajú – “všetko zlé je na niečo dobré”. Veru. Čuduj sa svete – tentokrát ho to zavialo do mojej krásnej (mo)mentálnej domoviny a ahaho – dobro došlo, nestratilo! Tento článok je venovaný práve tomu, ako sme ho tu tradičnô po írsky privítali a dobrého pivka (a iných lakociniek) mu okoštovať dali…

Počasie vyšlo na jednotku a Patrik vychytal írske leto. Priletel síce iba na zopár dní, avšak stihli sme toho požehnane veľa. Aj pivkárilô, aj turistikovalô a aj zašportovalô si toto naše skromné osadenstvo!

Toto je naša írska (poväčšine dublinská) turistická príručka pre všetkých dobrodruhov. A pivných kajnšmetke. Príručka Dublin a okolie v kocke, trojdňový itinerár.

Spartan Race – Punchestown

IMG_5381Táto športová udalosť je známa po celom svete a tentokrát sa po prvýkrát uskutočnila aj v jazdeckom areáli Punchestown, neďaleko mestečka Naas. Uprostred ničoty, taký pekný IMG_5368ukrytý zelený kúsok zeme. Už len dostať sa sem je sparťanský výkon! My sme to však s pomocou dobrých ľudí zvládli a skoré ranné hodiny (na írske pomery príliš skoré!) sme strávili ja iba pozorovaním, a Patrik podaním hrdinského sparťanského výkonu v okruhu Super – ktorý sa pohybuje od 13 kilometrov vyššie. Možno tu neboli strmé behačky do kopcov, avšak náročnosť prekážok to vyvážila! S medailou na krku, pamiatkovým tričkom na sebe a plechovkou domácehoIMG_5334 Guinnessu sme si vychutnali pohľad na ostatných Sparťanov, zdolávajúcich prekážky a aj samých seba, a uzavreli dohodu, že budúci rok to dáme spolu. Ako za starých čias. Veď prečo nie? Dvere máte otvorené všetci, už jedného člena do tímu máme! Aro!

Wishlist:
Ochutnať Guinness – niekoľkonásobne splnenô.
Odbehnúť závod – splnenô!

War Memorial GardensIMG_5181

Ako inak začať nádhernú slnečnú sobotu, ak nie návštevou krásnych rozkvitnutých parkov a záhrad? Írsko je tým povestné a my sme si ako prvú zastávku zvolili práve Irish National War Memorial Gardens. Tieto pamätné záhrady sú venované všetkým Írskym občanom, ktorí zahynuli počas prvej svetovej vojny. Pamiatku hrdinov sme si dôstojne uctili a aj si štrngli na ich počesť. Repertoár veľmi kvalitný: otvorili sme tri skvelé odrody štýlu India Pale Ale:IMG_5192

Wunderbar IPA od domácich Rascals Brewing

Punk IPA od škótskych Brewdog

Stone Brewing – Exalted IPA

IMG_5199Tretia možnosť, ktorá bola premiérou pre nás všetkých, nás prekvapila veľmi osviežujúcou a zároveň horkastou chuťou, s príjemným aromatickým chmeľom v popredí. Pivné raňajky so slnkom tancujúcim v korunách stromov v Dubline je to, čo chceš každý deň!

Phoenix Park

IMG_5212Prehupli sme sa cez rieku Liffey (v tomto prípade sme nepreplávali rieku na plťke, ale použili výdobytok civilizácie a prešli sme cez most) a ocitli sme sa v jednom z najväčších mestských parkov v Európe. Nikdy nekončiaca zeleň, obrovské ihriská, na ktorých sa práve hrali turnaje Camogie (ženský hurling, v tomto prípade dievčenská mlátička, ide o jeden z najstarších tradičných írskych športov!) a Cricket (to je ten kde IMG_5218všetci svietia vo svojich bielych dresoch a ja nikdy nechápem, ako sú vždy takí čistí). Ale ja som do športov hlúpa, nikdy si neviem poriadne zapamätať, že čo je čo, preto sme sa vydali na pátranie po Danielovi. A nie je tu len jeden Dano, sú ich celé stáda. V tomto parku sa IMG_5243nachádza krásne stádo danielov škvrnitých a je priam fascinujúce, ako sa zžili s prítomnosťou ľudí. Našli sme si medzi nimi niekoľko kamošov. Popravde oni v nás asi videli iba chodiaci zdroj obživy, ale zážitok je to skvelý, relaxačný a nezabudnuteľný.

Pivnú rundu v tomto parku sme si dali pri pamätnom obelisku postavenom na počesť írsko-anglického generála Duka z Wellingtonu (po našom Arthur Wellesley), ktorý dal na frak Napoleonovi v bitke pri Waterloo v roku 1815. A že to boli udalosti veľmi silné, aj percentáž niektorých pivečiek stúpla.IMG_5267

Pivný repertoár na tejto zastávke:

Dvojitá ípa od Sierra Nevada z ich experimentálneho balíčka Hop

Double IPA od mojej srdcovky Beavertown (UK) – Double Neck Oil

New England IPA od írskeho pivovaru White Hag

Ja som takto poskromne ostala pri zemi a sŕkala si New England IPA, ktorá ulahodila mojím sladkým chuťovým pohárikom a pripomínala mi džús. Ideálna voľba pod rozjasnenou írskou oblohou!

Wishlist – navštíviť park – niekoľkonásobne splnenô!

Nedeľný Beer Club – Pivo. Riska. Jenga.

IMG_5386V nedeľu se nedělá! Po rannej Spartan Race „spartakiáde“ sme si na večer naplánovali relaxačný pivný klub, upiekli risku na slovenský spôsob a koštovali ďalšie „kraftové poklady“. Svoje malinké pivné kluby si užívam naplno, pretože sa mi už viackrát potvrdila moja teória. Aj napriek tomu, že niektorí jedinci nemajú pivo na zozname obľúbených nápojov, vždy sa nájde niečo, čo ich súdku ulahodí. Patrik je jednoduchý oriešok a preto sme si túto „sešn“ užili naplno, a ochutnali toho neúrekom! A hrali veľmi populárnu krčmovú hru “Dženga”, po našom – kopec srandy. Alebo veža srandy. A veľhory pivných ochutnávok.

Menu:

Bitter & Twisted, Harviestown (UK) - Golden Ale, 4.2%

Jet Black Heart, Brewdog (UK) - Nitro Vanilla Stout, 4.7%

Cherry Cola Vice, Magic Rock (UK) - Berliner Weisse, 5.5%

Black of Kinsale - Discovery IPA Series (IRL):

Session IPA, 4.3%

Red IPA, 5%

West Coast IPA, 6.5%

Rye IPA, 5.5%

Imperial Black IPA, 9.5%

Coalface Barrel Aged, Carrig Brewing Company (IRL) - Black IPA, 6.9%

Botany of Desire, Magic Rock (UK) - Honey Double IPA, 8.7%
Whishlist – ochutnať výber írskych craftových pokladov – splnenô na 120%!

Teeling Whiskey DistilleryIMG_5399

Írsko je preslávené produkciou skvelej „vody života“ – „uisce beatha“ (po írsky, čítaj iška báha – hej, že čooo? Írčina je vtipný jazyk!), z čoho sa zrodil názov whiskey. A tou našou voľbou bol práve Teeling. Hneď za rohom od nášho bytu, veľmi pohodlná voľba! Na raňajky sme si dali ich Teeling Small Batch, IMG_5429ktorá je nádherne jemná lahodná whiskey zrejúca v sudoch od rumu, takže chuťovo a čuchovo mi pripomína moju obľúbenú Margot čokoládu. (90% ochutnávačov tejto slovenskej mňamky tvrdí, že je to asi najhoršia sladkosť akú v živote mali, zvyšných 10% uchádzačov tohto experimentu bolo z Brazílie – Ahoj Camila a Nando!) Zahriala naše vnútro aj napriek tomu, že to nebolo nutné – počasie nám aj v tento deň hralo do nôty, tak sme sa vzápätí museli schladiť ľadovým čajom. Nie však len tak obyčajným!IMG_5433

Wishlist: navštíviť írsky whiskey liehovar – splnenô.

Guinness Storehouse

IMG_5475Guinness Storehouse neprekonateľne vedie na rebríčku popularity írskych turistických atrakcií a jednoznačne stojí za to nakuknúť za brány jedného z najpopulárnejších pivovarov, ktorý dominuje na celosvetovej pivnej scéne. Je to super škola o tom, ako sa pivo varí, ako sa varí tento špecifický pivný štýl a taktiežIMG_5470 nielen to – je tu okrem iného aj historický prierez marketingovej scény Guinness spoločnosti, jednoznačne odporúčam! Je to zábava. (Aj po piaty krát, hej. No nabudúce svoju návšetvu pekne krásne počkám priamo v bare.) Počítaj s tým, že tu stráviš zhruba 2 hoďky, a na konci Ťa čaká odmena. Nauč sa, ako načapovať vlastnú pint of Guinness, alebo si ho nechaj načapovať v bare na najvyššom poschodí, kde budeš mať skvelý výhľad na celý Dublin a jeho okolie. My sme si zvolili Guinness akadémiu a načapovali sme si vlastné pivečko, a potom sme len zbežne nakukli do baru, keďže bolo príliš teplo a turistická roláda. Certifikáty máme a ja sa asi konečne začnem uchádzať o prácu v bare, haha!

Pivné menu:

Guinness, Guinness, Guinness!
Whishlist – navštíť Guinness – splnenô.

Írske Puby

IMG_5501Krčmy, krčmičky a krčmiská, to je to, čo charakterizuje írsku kultúru. Nikde na svete nezažiješ atmosféru, akú zažiješ tu. Prvý dotyk s írskou krčmovou atmosférou mal bráško práve v Bare Rua, kam za mnou ihneď z letiska prišiel. Našiel ma! A hneď mi aj pred otvorením pomohol s nábytkom. Však lacná pracovná (po)sila! Na oplátku dostal svojho prvého Guinness čapáka, zopár ďalších pivných ochutnávok a poriadny burger. IMG_5510Svoje “poprvé” zažil u susedov v bare Sheehan´s, kde som pre neho vybrala moju stálicu Big BanginIMG_5507´ IPA od pivovaru McGargles a odo mňa si chlipol z osviežujúcej kombinácie Jameson&Ginger Ale (pre slnečné dni, ak nechceš pivo). Pred ostrými slnečnými fackami sme sa ukryli v bare P.Mac´s kde sme si dali výborné jedlo a ešte lepšie čapáky, pretože ponuka v tomto bare je štedrá. Patrik si taktiež splnil ďalšiu požiadavku na zozname a ochutnal Jameson Caskmates IPA – whiskey, ktorá si poležala v sudoch od piva. Nesklamala, potešila! A túto premiéru neskôr zopakoval v bare IdlewildIMG_5536, tentokrát v kombinácii s pivkom, pretože whiskey a pivko ide občas ruka v ruke. Dlhé potulky po zákutiach írskych zelených parkov nás priviedli do podniku The Legal Eagle, kde vytúžený studený čapák bol ako dar z nebies. (a aj wécko, popravde). Čiernou ovcou rodiny tentokrát nezostal ani The Black Sheep, kde sme si okrem pivečiek od domácej firmy Galway Bay Brewery dali aj niečo pod zub. Úplne poslednou zastávkouIMG_5503 (pred tým než pilot naštartoval lietadlo) bol podnik Underdog. Ak máš náladu pod psa, príď do “PodPsa” a chlapci ti vyčarujú úsmev na tvári a pivo v ruke! Moja srdcová záležitosť. Výnimočný pivný výber aký sa snáď nenájde nikde inde… A bolo by toho aj viac, no čas je občas ten najväčší nepriateľ. Nabudúce!

Pivné menučko: 

Boddy Riddle, Pale Ale od Whiplash (IRL), 4.5%

Scraggy Bay, IPA od Kinnegar (IRL), 5.3%

Bay Ale, Irish Red Ale od Galway Bay (IRL), 4,2%

Vignette, Summer Session IPA od Galway Bay (IRL), 3.5%

Trusty Chords, American Pale Ale od Galway Bay (IRL), 5%

Edition 1, Session IPA od Hope (IRL), 4.3%

A Swingin´ Affair, Pale Ale od Rascals (IRL), 4.1%

Gamma Ray, American Pale Ale od Beavertown (UK), 5.4%

...a omnoho viac, len moja pamäťovka akosi pokrivkáva na jednu nohu!
Wishlist:
Zažiť atmosféru írskych pubov – splnenô!
Okoštovať Jameson Caskmates IPA – splnenô!

Záverečná bleskovka

Najobľúbenejší podnik:

Bar Rua (Vraví, že to nie je protekcia!) Ale vo všetkých bolo super.

Najobľúbenejšie pivo:

Všetky okrem Cherry Cola hókusu pokusu. Ak len jedno – vyhráva Exalted IPA od Stone.IMG_5195

Patrik si to vychutnal naplno. Kto je ďalší v rade pre malé írske dobrodružstvo?

Sláinte – Cheers – Nazdravie!

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s